Nowy program darmowych badań dla Polaków. Jedna kolosalna różnica
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, nowy program oferujący darmowe badania profilaktyczne, będzie się nazywał „Moje Zdrowie”.
Nowy program badań profilaktycznych
Z końcem kwietnia zakończy się program „Profilaktyka 40 Plus”. Nie cieszył się taką popularnością, jaką zakładał resort zdrowia w momencie jego uruchamiania. Kilka miesięcy temu wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny określił go mianem „niewydolnego”, a szefowa resortu Izabela Leszczyna wskazywała na inne niedoskonałości.
– Teraz program jest taki – mogę wejść do laboratorium, zrobić sobie badania, później z nimi wyjść i za przeproszeniem pies z kulawą nogą o tym nie wie. Ja nie jestem lekarzem i nie umiem przeczytać tych wyników. Chcę, żeby w nowym programie lekarz rodzinny widział te wyniki. A jeżeli będą niezadowalające, to wtedy koordynator z POZ-u będzie dzwonił do pacjenta i zapraszał na wizytę – mówiła Leszczyna.
Teraz podczas konferencji w Senacie „Zadbajmy o dobrostan” Leszczyna zapowiedziała, że program "Moje Zdrowie" będzie bardziej kompleksowy niż "Profilaktyka 40 Plus". Różnica między nimi będzie dotyczyła m.in. wieku pacjentów, z badań będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie, a nie jak wcześniej, jedynie te, które ukończyły 40 lat.
Program ma też szerzej wykorzystywać możliwości podstawowej opieki zdrowotnej, a także uwzględniać m.in. profilaktykę w zakresie najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Pojawi się też możliwość, aby lekarze rodzinni kierowali pacjentów na dodatkowe badania.
Minister zdrowia podkreśliła, że pacjenci nie zostaną sami z wynikami badań. Wyniki będą podlegały ocenie i interpretacji lekarza.
Program „Moje Zdrowie” będzie wprowadzany etapami.
W ramach Profilaktyki 40 Plus przebadało się 4 mln Polaków
Program Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2021 r. Pierwotnie miał działać przez pół roku, ale był regularne przedłużany o sześć miesięcy z uwagi na mały odsetek osób, które zdecydowały się wziąć udział.
Dopiero po dwóch latach działania programu liczba osób, skorzystały z badań, przekroczyła dwa miliony.
Resort planował ostatecznie zamknąć program wraz z końcem ubiegłego roku, ale termin został przesunięty na 30 kwietnia.
Niedawno Centrum e-Zdrowia poinformowało, że do końca 2024 r. skierowanie na badania odebrało 4,98 mln osób, z których skorzystało z badań 4,08 mln.